18 Mayıs 2013 Cumartesi

Yağlı Ciltle İmtihanım


14 yaşından beri sivilce ve yağlı cildinden çekmediği kalmayan biri olarak bu yazıyı yazma gereği duydum.

Ben ilk sivilcemle 14 yaşında tanıştım. O kadar kaynaştık ki tam 7 yıl geçmesine rağmen hala tanışıklığımız sürmekte... Ama 7 yıl öncesinde olduğu kadar yoğun görüşmüyoruz artık. Denemediğim yol,sürmediğim ilaç,gitmediğim doktor kalmadı. Devlet hastahanelerindeki her cildiyeye bir kez uğradıktan sonra bu kez özel muayenehanelerin kapılarında yatmaya başladım. Her doktor farklı bir ilaç verdi. Elbette ki her hastalığın tedavisi kademelidir bu nedenle aşama aşama yol almam gerektiğini biliyordum. Sabırlı davrandım,aylarca sıkılmadan ilaçlarımı kullandım,cilt temizliğimi düzenli bir şekilde yaptım.Ancak ne yazık ki tedavilerimin hiç biri tam anlamıyla işe yaramadı. Bu hayal kırıklığı bir yana kimi doktorların verdiği ilaçlar içindeki kortizon nedeni ile cildimi sürdüğüm anda tahriş etmeye başladı ve bir kaç kez bu nedenle yanık tedavisi gördüm. Acısını hala hatırlayabiliyorum,tüm yüzüme sıcak su dökülmüş gibiydi. Yelpaze ile tüm gece yüzümü yellediğimi ve yüzüme kalın katmanlar şeklinde Bepanthene sürerek 1 gecede 2 tüp Bepanthene bitirdiğimi biliyorum. Bepanthene benim mucize kremlerimdendir. Yüzüme onu da kullandım tabi ki :) Ancak tüylenme yaptığını duyduğumda deneyip görme riskine girmek istemedim,bıraktım :)


Bepanthene dışında İmex,Acnecinamide,Isotrexin,Tretin vb. adını hatırlamadığım,şu an internette sıkça adı geçen ilaçların tamamını kullandım. Ancak antibiyotik kullanmadım. KULLANAMADIM. Gittiğim doktorların hiç biri bana antibiyotik vermedi. Bunun nedeni aşırı hassas,kızaran ve beyaz bir tene sahip olmam. Hiç bir zaman antibiyotik kullanamadım. İyi ki de kullanmamışım. Yan etkilerini okudum,kullananların mutlulukları kadar sonrasındaki pişmanlıklarını da okudum. Bu nedenle mutluyum,keşke kullansaydım demiyorum artık. 
Aslında kullandığım tüm ilaçları ve etkilerini paylaşmak isterdim ancak hem çok fazla ilaç kullandım,hemde uzun süredir ilaç kullanmıyorum. Çünkü öğrendiğim,sizinle paylaşmak istediğim bazı tecrübeler kazandım.

Bol su içmek,cildinizi düzenli olarak cilt tipinize uygun bir temizleyici ile temizlemek,haftada en az 1 kez peeling uygulamak,akne ve sivilceleri sıkmamak,maskeler kullanmak,baharat tüketmemek yağlı cilde sahip olan hemen hemen herkesin araştırdığı ve bildiği kurallardır.

Ancak benim kazandığım tecrübeler bunlardan ibaret değil. Yıllarca tüm bu kurallara uymama rağmen cildimin yağından,kızarıklığından kurtulamadım. Ta ki sürekli tükettiğim şeyi tüketmemeye,kullanmamaya başlayana kadar; ŞEKER. Evet şeker,yanlış okumadınız :) Benim cildimin yağını arttıran,sivilcelerimi çoğaltan meğer şekermiş. Bunu nasıl mı farkettim? 
Önce şekeri bırakmaya karar verdim. Nedeni ne sivilce,ne de cildimin yağlı olmasıydı. Etki edeceğini bile düşünmemiştim. Şekerin zararlarını öğrendiğim için şekeri tam 3 hafta hiç kullanmadım. Ve cildimdeki yağın azaldığını, yüzümde sivilce çıkmadığını,gözeneklerimin sıkılaştığını farkettim.
Daha sonra araştırmaya başladım. Acaba neden?
Karşıma öncelikle Rosacea (Gül) hastalığına ait bilgiler çıktı. Bu hastalık genellikle beyaz tenlilerde görülen,cildin kızarması ile ortaya çıkan bir tür hastalıkmış. Yüzünüz,boyun ve vücudunuzdan daha kırmızı duruyor,tıpkı bendeki gibi. Tedavisinde şekerin azaltılması gerektiğini okudum. İlk bilgim buydu. Bunun dışında yabancı blog yazılarını araştırdığımda şekerin gerçekten ciltte bu tip etkenleri olduğunu öğrendim. İkinci bilgim ise buydu :) Aslında şans eseri oldu ama iyi ki de oldu :)

Şu anda şekeri tamamen bırakamadım. İrademe sahip çıkamıyorum çünkü hayatım boyunca hiç diyet yapmadım. Bırakmaya çalışıyorum.Bu yazıyı okuyan,cilt tipi yağlı olan herkese en az 1 hafta şekeri bırakmalarını öneriyorum. Cildiniz bir yana sağlığınız için artı puan olacaktır size.

Unutmayın cildiniz yağlı ise muhtemelen hiç bir zaman bu yağlanma tamamen geçmeyecektir.En azından benim ki 7 yıldır geçmedi :) Ama umudunuzu yitirmeyin. Tamamen geçmese de,yaptığınız bakımların,harcadığınız zamanın meyvelerini gün geçtikçe biraz daha alıyorsunuz. Bu nedenle yukarıda belirtmiş olduğumuz kurallara,uzmanların söylediklerine kulak verin. Mutlaka bir bildikleri vardır.
Ve kızlar lütfen;cildinizde çok ciddi sivilce ve akne problemi varsa,makyajla örtmeye çalışmayın. Yaz ayındayız,cilt tipinize uygun bir güneş kremi sürün ve çıkın :) Cildiniz hava almalı. Kocaman bir güneş gözlüğü takarsınız,nar çiçeği tonlarında bir de ruj... Hal bu olunca kim bakar ki cilde ? :)

Umarım yazımı beğenmişsinizdir,umarım faydalı olur burada hep birlikte deneyimlerimizi paylaşırız :)

SevgilerimleHiç yorum yok:

Yorum Gönder